Знаете ли какво означава думата „фиджири“? Така наричали песните на силните и смели мъже в Бахрейн, които изкарвали прехраната си като се гмуркали до дълбините на океана, в търсене на скъпоценни перли.
Някога перлите били основен поминък на местните хора и те рискували живота си като избирали да прекарват голяма част от времето си на кораб сред морските вълни. Престоят им там понякога траел месеци и много от тях не оцелявали… Песните им разказват и за трудните и опасни дни, и за раздялата с близките, и за красотата на морето. Понякога перлите сякаш нарочно се криели от тях и мъжете се молели на Бог за милост и напътствие. Според някои легенди, тези песни не са обикновени, а магически, предадени на гмуркачите от вълшебно същество, наречено джин. Кой знае…
Песните „фиджири“ обикновено са се изпълнявали от един главен певец, наречен „наам“, а останалите мъже от екипажа му пригласяли. Към песните често има акомпанимент от различни ударни инструменти, като например малко двустранно барабанче, наречено „мирвас“ и глинено гърне, наречено „джаала“. А понякога хората просто пляскат с ръце. Освен това, винаги може да се чуе нисък продължителен тон, който цели да наподоби бученето на морските вълни или звуците на различни вълшебни същества, за които се смятало, че обитават морето…
Ако искате да научите повече за фиджири, както и за прекрасните картини на нидерландския художник Хендрик Аверкамп, които разказват цели истории, слушайте поредния епизод от „История на изкуството за деца“ на 17 септември 2020 г. от 16.30 часа , по програма „Христо Ботев“.
БНР© 2024 Детското БНР. Всички права запазени.