„В град Касория живееше бедна вдовица на име Чекарела. Тя имаше син – Перуонто. Веднъж реши да го изпрати за дрян, за да има с какво да запали печката и да сготви вечеря. Тръгна Перуонто към горичката. Но ето, че по пътя, видя трима младежи, заспали под палещото обедно слънце. Спря се момчето и направи колиба от пръти над главите им – да им пази сянка. Оказа се, че младежите не са обикновени момчета, а синове на Феята-вълшебница и когато се събудиха, те възнаградиха Перуонто за стореното добро с неочакван подарък.“…
Това е началото на приказката за Перуонто от сборника на неаполитанския поет и писател Джамбатиста Базиле „Приказка за приказките“, първият сборник с фолклорни вълшебни приказки в историята на европейската литература. Приказната колекция включва някои от най-старите известни версии на много от добре познатите днес приказни истории: сред тях са по-късно обработените от Шарл Перо и Братя Грим, „Спящата красавица“, “Пепеляшка“, „Котаракът в чизми“.
Още за Джамбатиста Базиле и за събраните от него приказки, както и историята на красивия шведски дворец Дротнингхолм, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“, на 23 юли, четвъртък, от 17.00 часа, по програма „Христо Ботев“.
БНР© 2024 Детското БНР. Всички права запазени.