И тази седмица не пропускайте да чуете съботния стрийм, подготвен от екипа на „Детското.БНР“, специално за вас, мили деца!
Ще започнем с приказките, които звучат през седмицата в рубриките ни „Ранобудно петленце“ и „Време за приказка“. Ще чуете „Кратки истории от Джани Родари“ и приказката за „Кометите“. После ще се върнем векове назад, за да ви разкажем историята на древните шумери за Гилгамеш. Ще се качим и до звездите, за да научим повече за „Съзвездието Лъв“, а после ще обърнем внимание и на малките ни писатели. Ще звучат приказки и стихотворения, написани от деца. Този път темата е морска. А знаете ли кои са „Стъклените човеци“ и как са се появили ананасите“ А за Виолетовия змей чували ли сте нещо? Ако не, сега е моментът да разберете кой е той.
После идва ред на „Детското. БНР“, с Калина Колева. Понеже е лято, е време за пътешествие някъде на юг. Какво ще кажете да тръгнем към пустинята Сахара, в компанията на един много симпатичен и малко страхлив лъв. Когато пристигнем там, ще пускаме хвърчила и даже може да полетим с едно от тях, за да видим света отгоре.
Веднага след това започва рубриката ни „Тайни и загадки“. Пригответе се за едно страховито пътуване до пещерата „Дяволското гърло“, разположена в планината Родопи. Знаете ли, че тя наистина наподобява глава на дявол и затова се нарича така? Освен това е доста страшна и опасна за туристите.
Време е за фантазьорстване и невероятстване! Ирина Вълчанова и нейните помощници в студиото, ще измислят приказка с неочакван край. Можете и вие да направите същото в свободното си време, а и със сигурност ще се забавлявате!
Дойде ред и на етнографската ни рубрика „Яйцето на света“. В поредния епизод Ани Маринова ще ви разкаже за аборигените – едни от най-старите жители на планетата.
Следва музикалната ни рубрика „От соул до рокендрол“. И този път Тома Спространов ще продължи да ви разказва за музикалните стилове. Днешната картинка е посветена на електронната музика.
Ще завършим с епизод от „История на изкуството за деца“. В него ще ви разкажем за Кул Гали ( робът Гали), най-известният поет на Волжка България. Той се прочува с поемата си „Сказание за Юсуф”. През 9 век Волжка България приема исляма като официална религия и арабската писменост постепенно измества старата българска руническа писменост. „Сказание за Юсуф” е написано на български език, но с арабски букви.
И всичко това с много музика и песни, специално избрани за вас от музикалния редактор Албена Велева.
Бъдете с нас на 8-ми август от 9 до 12! Забавлението е гарантирано!
БНР© 2024 Детското БНР. Всички права запазени.