Измислени са много отдавна, още през IX век, от китайците – още едно от гениалните им открития, наред с барута и фойерверките, компаса, хартията, хвърчилото и делтапланера. На листове хартия имало по 4 разделения, съответстващи на определено количество пари, защото най-вероятно играта е била свързана със залагане и съответно, загуба или печалба.
Как достигат до Индия и Египет не знаем, но там колодата вече включвала 52 карти от 4 вида – чаши, монети, пръчки и мечове. Имало е и карта за крал, вицекрал и заместник на вицекраля. Играта е била свързана с идеята за военни действия.
В началото на XІV век картите достигат до кралските дворове на Италия, Франция, Испания и Португалия, Чашите са изобразявани като купи, тесни долу и широки горе, в сърцевидна форма. Появяват се и карите -“ каро“ на френски означава плочка. Те са плочки със стойност или диамантите, както ги наричат по-късно. /това са монетите в индийските карти за игра/. Били във формата на ромб. Пиките са мечове – трябвало е да изобразяват оръжие с дръжка, но днес трудно можем да ги оприличим на меч… Спатиите се наричат още наричат трефи – детелина. Други ги наричали цвете. Явно става дума за някакво растение /това са пръчките, клончетата при индийците/.
И играта на карти започнала!
БНР© 2024 Детското БНР. Всички права запазени.