ДЕТСКОТО.БНР Ви кани на разходка в центъра на полската столица Варшава, за да разгледаме заедно Детския научен център „Коперник“. На път към едно от най-вълнуващите места за децата в Полша, недалеч от Варшавския университет, попадаме на симпатична малка уличка. Тя е наречена на любимия герой на Алън Милн – „Мечо Пух“. Няма как да я объркате. На голяма плоча ще видите Мечо Пух и Прасчо, безгрижно поели нанякъде.
А ние продължаваме към река Висла, която пресича цяла Варшава. Недалеч от старинния център на полската столица, наречен Старе место, на брега на Висла, е построен един от най-впечатляващите европейски детски музеи – научен център „Коперник“. Разбира се, че прилича на нашия Музейко, но е много по-голям и е пълен с повече чудеса.
Трудно ми е да опиша чувството в момента, в който влязох в научен център „Коперник“. Не беше лесно да реша накъде да поема. Пред мен имаше огромно махало, вляво музикални инструменти от цял свят, а вдясно странен въздушен фонтан.
В Полша в началото на май се провеждат матури. Децата, които в това време нямат училищни занимания, разглеждат музеи. Затова, а и не само, целият научен център беше пълен с посетители. Почти всички завиват наляво, натам завих и аз. Озовах се в няколко зали пълни с музикални инструменти от цял свят и странни изобретения – музикалната изложба на Коперник.
Тя се оказа уникално пътешествие в света на звуците. И доста красиво. Сред най-впечатлявате експонати беше инсталацията „Танцуващите дървета“. След като избереш определена мелодия можеш да създадеш с ръката си, която движиш върху метална пластина, собствена хореография на хиляди малки метални частици. Представете си нещо като мини гора от малки таралежи, които сменят външния си вид си според музиката, която достига до тях. В същата зала с помощта на сложен уред, пълен с вода и определени звукови честоти, посетителите могат да си направят различни по водни фонтани. За повечето деца, а и за мен, най-забавни бяха едни много специални микрофони. Когато запеете любима песен те припяват с вас с различни гласове – на чудовища, на животинчета и други. Има и танцуващ килим.
Когато стъпите на него, заедно с компания, всяко негово квадратче издава определени звуци – барабани, бас китари и други. Каква музика ще се получи е въпрос на въображение.
Да излезем от музикалната изложба и да отидем при въздушния фонтан. Представете си ефирен плат, който се носи из въздуха. Ей така, от нищото. Определено при него винаги има много деца. Най-много прилича на летяща вещица. Тайната е, че под воала има въздушна струя, която може да държи в пространството и дребни предмети.
Мимоходом отбелязвам, че близо до него има воден оркестър и такъв от най-различни метални части, разположени в откритата част на музея.
Определено един ден няма да ви стигне да разгледате „Коперник“, защото преди да стигна до въздушния фонтан, пропуснах да спомена, че минах покрай залата на Театъра на роботите. Това е единственият театър в Полша, в който можете да видите технологично напреднали хуманоиди. Те могат да говорят различни езици, да жестикулират и да изразяват емоции. Гласовете си са получили от известни актьори. Има и друг театър – този на високото напрежение. В него с участието на електричеството, се провеждат експерименти от различни области на науката. Невероятно изживяване са и лабораториите по химия и физика.
Отиваме към изложбата „Бъдещето е днес“. Там ни посреща автономен експериментален автомобил. Определено е впечатляващ. И се движи напълно сам. Можете да управлявате неговите функции с жестове, с движения на очите и други подобни команди.
В тази изложба ще намерите още игри, които визуализират еволюцията на живите организми.
А след разходката в зала Бъдеще и изкуствен интелект толкова сте се изморили, че отивате директно за сладолед на втория етаж. А там ви очакват нови приключения.
Скулптурата на Леонардо. Тя оживява на всеки час и е вдъхновена от негови рисунки. Съчетава различни изобретения, които в определен час започват да се движат. Ако сте късметлии, ще можете да видите истински спектакъл. А ние вече сме в залата на светлината. Тук можете да си направите цветни географски карти с помощта на пясък и светлина.
Можете още да си нарисувате и прожектирате собствен анимационен филм.
Изключително красиво е да осветявате с ултравиолетова светлина различни предмети, забавно е да научите какво е перископ и как работи, да изчезнете внезапно, както си седите на стол в малка заличка.
Изключително изживяване е да попаднете в стая като от Алиса в страната на чудесата. Там едни от вас ще са малки, а други големи.
Да не забравя – освен залата с различни механични експерименти, тази с огледалата и призмите, има и планетариум. В него можете да видите как изглежда земята от международната космическа станция.
Изключително впечатляваща е и изложбата на метеорити. Уверяваме ви, че не сме виждали нищо по-странно.
До следващия път!
БНР© 2024 Детското БНР. Всички права запазени.