Днес ще се потопим в праисторическия занаят грънчарството. Но това, че датира от далечното минало, не означава, че не е достъпен и днес – с курсове, които организират Александър и Атанаска Костови. Те се ентусиазират по този занаят още от ранните си младежки години и продължават да работят с него и до днес.
Грънчарството е занаятчийска технология за производство на керамика, при която глина се оформя в съдове, предимно за потребление. Човекът, занимаващ се с грънчарство, се нарича грънчар. Негов основен инструмент са ръцете му, въпреки че в историята на грънчарството са създадени множество други инструменти, като грънчарското колело, различни лопатки, оформящи и режещи инструменти, валяци. Това си е цяло изкуство, но какво ли знаят за него децата от ЧУ „Петър Берон“ София в актьорско ателие Kids Film Academy.
Най-ранният способ за изработване на глинени съдове е изцяло ръчно чрез притискане и усукване на материала. Само че някой глинени съдове трябва и да се изпичат и гланцират. Но какви са стъпките, за да станеш един успешен грънчар, ще разберете, ако чуете звуковия файл.
БНР© 2025 Детското БНР. Всички права запазени.