Още от древни времена саламандърът е събуждал любопитството на хората. Елините смятали, че той е вид дракон, но с по-малки размери, който живее в огъня. Според тях това животинче притежавало необикновени сили, заради това, че е студенокръвно и можело само с едно докосване на кожата си да угаси огнена стихия.
Разбира се, тогава хората нямали толкова много информация за заобикалящата ги природа и се страхували от новите неща, които виждали. Саламандърът или наричан още дъждовник, защото може да се види веднага след дъжд е вид влечуго, като дължината на тялото му достига между 15 и 25 см., но има видове, които са около 180 см. Нямат нокти и са живораждащи.
Има много видове саламандри, като най-отровен от тях е Карпатският. Останалите по-известни са Тихоокеанският, огненият и Алпийският.
Саламандрите са нощни животни, които водят самотен начин на живот. През есента изпадат в зимен сън, но преди това се събират на големи групи, което им помага да преживеят неблагоприятния период от годината. Средната продължителност на живота му е 17 години. Срещат се обаче и такива видове, достигнали до 50 годишна възраст.
Саламандрите се хранят с риба, жаби, различни видове насекоми и безгръбначни животни. Предимно ловуват нощем. На цвят са черни, а върху гърба им има жълти ивици.
От всички видове единствено за домашен любимец става аксиолотълът, който е вид воден саламандър.
БНР© 2024 Детското БНР. Всички права запазени.